بسته‌مطالعاتی| تجربه‌های‌تشکیلاتی

دومین بسته مطالعاتی از سری بسته‌های مطالعاتی تشکیلات، تجربه‌های تشکیلاتی نام دارد که دستچینی از بهترین کتب این حوزه می‌باشد.

برای مشاهده و دریافت پوستر این بسته‌ی مطالعاتی اینجا کلیک کنید.

کتاب اول

«اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا»

یکی از زمینه‌های فعالیت اجتماعی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی همکاری مستقیم یا غیرمستقیم با کارهای دسته‌جمعی و تشکیلاتی بود که در جهت ایجاد یک جامعه نمونه اسلامی صورت می گرفت. یکی از این تلاش‌ها همکاری با انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در اروپا در جهت گسترش انجمن‌ها، ارتقای کمی و کیفی آن‌ها و شکل‌گیری اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا (گروه فارسی‌زبانان) بود.

نقش مهم دکتر بهشتی به‌عنوان مدیر مرکز اسلامی هامبورگ طی سال‌های ۴۹-۱۳۴۴ و پس از بازگشت به ایران تا لحظه شهادت در برقراری پیوند اندیشه اسلامی با مبارزات دانشجویی خارج از کشور و پیشرفت و توسعه این تشکل دانشجویی فعال و موثر انکارناپذیر است.

مجموعه حاضر در پنج بخش گوناگون به معرفی ابعاد حضور و تأثیر شهید دکتر بهشتی در این اتحادیه و نقل سخنرانی‌ها  و توصیه های تشکیلاتی ایشان پرداخته است.

ض

کتاب دوم:

حزب جمهوری اسلامی (گفتارها، گفتگوها و نوشتارها)

یکی از بهترین الگوهای تشکیلات اسلامی در دوره معاصر ما حزب جمهوری اسلامی است که اوایل انقلاب بوجود آمد. دبیر کل این حزب یعنی شهید بهشتی در مورد فعالیت های تشکیلاتی این حزب و ویژگی های تشکیلات اسلامی و تشکل حق گفتگو ها و سخنرانی های متعددی کرده اند که این مطالب جمع آوری شده و در کتابی با عنوان "حزب جمهوری اسلامی ، گفتار ها ، گفتگو ها و نوشتار ها" منتشر شده است

این کتاب نیز به تشکل ها و اهدافشان ارتباط دارد. چنان که در این کتاب خواهید دید، دیدگاه انسان گرایانه شهید بهشتی در ترسیم اهداف و تعیین ضوابط و تنظیم ارتباطات درونی و بیرونی حزب هویداست.

این اثر دهمین جلد از دوره آثار شهید بهشتی می باشد که بنیاد نشر آثار و اندیشه های شهید دکتر بهشتی برای اولین بار سال 1390 در 496 صفحه چاپ کرده است

ص

کتاب سوم:

کتاب مهندسی اشک(جلد1)

در این اثر اصول کار تشکیلاتی در هیات های مذهبی به زبان عامه مردم و با قلمی روان و همه فهم مطرح شده است؛مهندسی اشک (۱) ، کتابی است که در آن کارکردهای هیات عزاداری ، ویژگی های فرهنگ عزاداری سنتی و راهکارهای تبدیل هیات به یک تشکیلات فرهنگی تربیتی موفق ؛ مورد بحث و بررسی قر ار می گیرد..

محمد مهدی نجاتی نویسنده کتاب مهندسی اشک درصدد است فرایندی را طراحی کند که مطابق آن برنامه‌ریزی، اجرا و نظارت در هئیت‌های عزاداری مذهبی در قالب یک مدل مهندسی شده مذهبی و اثر گذار صورت بگیرد. تلقی نادرست هیئتی بودن معادل بی نظم و بی برنامه بودن، به مرور و از فضای فرهنگی موجود رخت بربسته است.

کتاب مهندسی اشک در 78 صفحه و با تیراژ 3500 نسخه توسط انتشارات کتاب‌دار توس روانه بازار نشر شده است.

س

کتاب چهارم:

کتاب«جای خالی عباس» با هدف مروری بر "رفتار های تشکیلاتی" حضرت عباس با توجه به ویژگی های شخصیتی او، اثر سید علی اصغر علوی  می باشد که با مقدمه‌ای از محمدرضا سنگری توسط انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام و به اهتمام مرکز تحقیقات بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق علیه السلام منتشر شده است.

در واقع این اثر به دنبال این است که به مخاطب القا کند که عباس ابن علی «مدیر مستمر تاریخ» است، مدیر ابدی انسان، چراکه «زمان» خود را به فردا بخشید و پروای دیروز و امروز نداشت. روضه‌های حضرت عباس محل تربیت سربازان ولایت‌مدار امام زمان است و این راز آن علقه‌ای است که امام عصر به شخصیت کادرساز آخرالزمانی عمویش و مجالس و روضه‌های تشکیلاتی او دارد... سی   کتاب پنجم: این کتاب حاصل یک تجربه فعالیت فرهنگی حجت الاسلام نجاتی در مساجد کشور می باشد ، که هدف آن آسیب شناسی حرکت های فرهنگی مساجد، ارائه شیوه ها و راه کارهای انجام فعالیت های تربیتی در مسجد است که به صورت کلی از آن با عنوان کار فرهنگی در مسجد یاد می شود.کتاب در ۵ فصل به رشته تحریر در آمده و با دغدغه های فرهنگی و فرهنگ مسجدی شروع و با تشریح دلایل کار فرهنگی ، دانسته هایی را برای مربیان مسجدی و روشهای تربیتی در مسجد به مخاطب منتقل می نماید و در نهایت به آسیب شناسی حرکتهای فرهنگی مساجد می پردازد. ش
کلیه حقوق محفوظ است. راه‌بردی – پایگاه پژوهشی تحلیلی