به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما از آستانه، مرکز اسلام شناسی و ایران شناسی دانشگاه علوم انسانی شهر بیشکک پایتخت قرقیزستان به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید آغاز به کارکرد.
در این مراسم که با حضور مجتبی روزبهانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان، موسایف رئیس دانشگاه علوم انسانی و عده ای از اساتید و دانشجویان برگزار شد سفیر کشورمان و رئیس دانشگاه علوم انسانی قرقیزستان در سخنانی بر توسعه و گسترش زبان فارسی و ایران شناسی در دانشگاه‌ها و مدارس قرقیزستان تاکید کردند.
روزبهانی در سخنان خود همچنین با اشاره به دوستی دو ملت ایران و قرقیزستان، آموزش زبان فارسی را آموزش زبان علم و ادب ذکر کرد و افزود: شاخص ترین چهره های علم و ادبیات جهان همچون ابن سینا، زکریا رازی، مولوی، سعدی و حافظ  آثارشان به زبان فارسی است و برای شناخت بهتر آنها لازم است زبان فارسی آموزش داده شود.
وی امضای سند راهبردی بلندمدت برای گسترش همکاری ها ایران و قرقیزستان را فرصتی بسیار مناسب برای تعمیق روابط دو کشور دانست که می تواند افق های جدیدی را در توسعه همکاری های دو کشور فراهم کند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در قرقیزستان در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان این دانشگاه در ارتباط با تحولات میانمار و نسل کشی مسلمانان در این کشور گفت: جمهوری اسلامی ایران از چند سال پیش درباره موضوع نسل کشی مسلمانان در میانمار هشدار داده و آنرا به شدت محکوم کرده بود.
در مرکز ایران شناسی و اسلام شناسی دانشگاه علوم انسانی بیشکک که با مساعدت و حمایت سفارت جمهوری اسلامی ایران به ابزارهای یارانه ای و سمعی بصری مجهز شده است، دانشجویان در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تحصیل می کنند.