به گزارش ایرنا دانشگاه تهران روز دوشنبه اعلام کرد که محمود نیلی احمدآبادی در نشست همکاری علمی و بین‌المللی در علوم انسانی و اجتماعی با روسای دانشگاه‌های برتر ایران و آلمان گفت: بین‌المللی شدن موضوعی نیست که امروز تصمیم بگیریم و فردا شرایطش فراهم شود بلکه قوانین و ساختار دانشگاه‌ها، قوانین دولت و مصوباتی که مجلس تصویب می کند، نیازمند زمان است.
وی در این همایش که در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد افزود: بین‌المللی شدن در حوزه علوم انسانی سخت‌تر از دیگر حوزه های آموزش عالی است.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: فضای حاکم بر علوم انسانی خیلی از مسائل خود را در صحنه بین‌المللی جست‌وجو نمی‌کند یعنی احساس اغنایی در علوم انسانی وجود دارد که هر استنباطی را در خودش می‌تواند حل کند.
نیلی احمدآبادی اضافه کرد: برخی افراد نیز به این مساله دامن می‌زنند. در رشته‌های تجربی به خاطر کمبود امکانات و این‌ موضوع که حتما رقابت بین‌المللی است، موضوع بین‌المللی شدن جدی‌تر است در حالی که گفته می‌شود در حوزه علوم انسانی مطالب جدیدی برای دنیا داریم لذا باید در این زمینه فعالتر شویم.
وی با اشاره به اینکه زبان بحث مهمی در حوزه علوم انسانی است، گفت: زبان در حوزه علوم انسانی نسبت به سایر حوزه‌ها پیچیده‌تر می‌شود چراکه کلمات و الفاظ در آن پیچیده‌تر از علوم تجربی است و این کار را سخت‌تر می‌کند.
رئیس دانشگاه تهران تاکید کرد: باید قدم‌های محکم‌تری برداریم و اگر در حوزه علوم انسانی توسعه بین‌المللی پیدا نکنیم در حوزه‌های دیگر نیز با محدودیت مواجه خواهیم شد.