پیش درآمدی بر بسته‌های مطالعاتی پرونده کار جمعی و تشکیلات ۲

از آنجایی که در همه ی زمان ها اهمیت و دغدغه ی مباحث تشکیلاتی و کار جمعی برای اهالی اندیشه و فکر و نیز بزرگان دین و فرهنگ روشن بوده است ،مقوله پژوهش و تحقیق در این حوزه مورد توجه بسیاری قرار گرفته،به نحوی که آثار مکتوب بسیاری به رشته تحریر در آمده است.

این اثر ها چه در زمینه ضرورت، چه درزمینه ثبت تجربیات و چه در زمینه  بایسته ها و ملزواتِ کار جمعی  برای تشکیلاتی فکر کردن و تشکیلاتی عمل کردن تشکل ها و گروه های متعدد در تاریخ نقش بسزایی را ایفا کرده است.

در همین انقلاب اسلامی ایران هم می توان به تشکل ها ،حزب ها و گروه های مبارزی اشاره کرد که به واسطه استفاده از این آثار به موفقیت های بی نظیر و ارزشمندی دست یافتند  …نظیر این موفقیت ها را می توان در اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان در اروپا ، حزب جمهوری اسلامی و دفاع مقدس پیدا کرد.

لذا پایگاه پژوهشی تحلیلی راهبردی قصد دارد با جمع آوری ،دسته بندی و گزینش این آثار به معرفی آن ها بپردازد.

مکتوبات این حوزه را می توان به ۱٫ضرورت تشکیلات ۲٫تجربه های تشکیلاتی ۳٫ملزوات و بایسته های تشکیلات ۴٫آموزش تشکیلات فرهنگی تقسیم کرد.

ان شاءالله به مرور اثرهای مکتوب در قالب بسته های مطالعاتی با موضوعات مشخص در اختیار مخاطبین و فعالان فرهنگی قرار می گیرد.

بسته مطالعاتی «چرا تشکیلات؟»

پایگاه راهبردی در اولین قدم از معرفی بسته های مطالعاتی تشکیلات به موضوع چرا تشکیلات؟ پرداخته است.

در واقع مخاطب یا مجموعه ای  که قرار است تشکیلاتی باشد و تشکیلاتی فکر کند باید بداند ضرورت و اهیمت تشکیلات چیست؟چرا یک جامعه بدون آنکه در قالب تشکیلات قرار گیرد به سعادت نخواهدرسید؟و…

منابع معرفی شده در این بسته مباحثی نظیر تشکیلات ضرورت حکومت الهی،آفات و آثار تشکیلات،ملاحضات صاحب نظران در این حوزه،نقش تشکل ها در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی،ادله قرآنی ، حدیثی ، تجربی و عقلی یک تشکل مطلوب و… می پردازد

در اینجا به معرفی کتاب‌های مورد نظر می‌پردازیم. درضمن پوستر معرفی این کتاب‌ها نیز در دسترس می‌باشد.

11

کتاب «کار باید تشکیلاتی باشد» حاوی مجموعه بیانات مقام معظم رهبری درباره تشکل و کار تشکیلاتی است که که گره‌گشای فعالیت‌های تشکیلاتی و فرهنگی است. این کتاب با توجه به نیاز فعالان فرهنگی تدوین و تهیه شده ، از عناوین این کتاب می‌توان به، ضرورت کار تشکیلاتی، آثار و برکات کار تشکیلاتی، شاخص‌ها و بایدهای تشکیلات موفق انقلابی، آفت شناسی کار تشکیلاتی، وظایف مدیر تشکیلات، وظایف اعضاء تشکیلات، نمونه‌های موفق تشکیلات انقلابی، جبهه فرهنگی انقلاب سازماندهی می‌خواهد و … اشاره کرد که کاملا بصورت کاربردی، دسته‌بندی و پردازش شده است.

این کتاب در قطع رقعی بوده و دارای ۲۰۸صفحه است که توسط موسسه شهید کاظمی با همکاری موسسه رهیافت ولایت و به قلم محمود زارعی منتشر گردیده است.

2

در اردیبهشت سال ۱۳۹۲ مجموعه ای از فعّالان پشتیبانی و حمایت از تشکّل های فرهنگی، توفیق شرف یابی به محضر مقام معظم رهبری می یابند. حرف های مهمی ردّ و بدل می شود، گزارش های متعددی داده و رهنمودها و توصیه های مهمی شنیده می شود. لذا لازم بود برای تنظیم نقشۀ کلی قرارگاه های فرهنگی ضمن حفظ ترتیب نکاتِ آن جلسه، از مطالب و نکات گفته شدۀ معظم له خصوصاً در جلسات بخش های مختلف حزب جمهوری اسلامی در سال های اول انقلاب بهره جست تا بیش از این گذر زمان و کم التفاتی مطّلعان، میان ما و آن معارف فاصله نیندازد.

هدف کتاب «قرارگاه های فرهنگی» انتقال دستورالعمل است، آن هم از فرمانده عالی یا عالی ترین فرمانده. برخی از موضوعات این کتاب عبارتند از: لزوم توجه به مجموعه‌های فرهنگی مردمی، توجه امام به مردم و آوردن نیروی آنها به صحنه انقلاب، توجه به آفت‌هایی که می‌تواند گریبان گیر مجموعه‌های فرهنگی شود، معرفی شخصیت‌هایی چون شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر  و… به عنوان الگوهایی برای فعالیت های فرهنگی

کتاب “قرارگاه های فرهنگی” را موسسه صهبا  در ۶۳ صفحه،سال ۱۳۹۳ چاپ کرده است.

3

جزوه “تشکیلات ، ضرورت حکومت الهی” درخصوص ضرورت تشکیل یک تشکل است. در این جزوه ادله قرآنی، حدیثی، عقلی و تجربی یک تشکل مطلوب ارائه شده است. هدف اصلی نگارندگان این جزوه آشنایی دانش پژوهان با ضرورت تشکیلات است؛ چرا که هدف غایی یک تشکل در ساحت حکومت اسلامی هدایت مردم و ریل گذاری برای آنان برای رسیدن به آن اهداف والای انسانی است. جزوه پیش رو در سال‌های ابتدایی انقلاب اسلامی توسط واحد انتشارات حزب جمهوری اسلامی ایران منتشر شد که با توجه به جذابیت موضوع «واحد مطالعات قرارگاه شهید باقری» اقدام به بازنشر این جزوه ارزشمند کرده است.

4

جزوه “تشکیلات یک فریضه است” گوشه هایی از دغدغه ها و ملاحضات بزرگان و صاحب نظران در باب تشکیلات است. گروه های جهادی به عنوان مجموعه هایی خودجوش و مردمی، یکی از مصادیق کار تشکیلاتی و دست جمعی محصوب می شود. توجه به امر تشکیلات به عنوان یک فریضه، فعالیت های گروه ها را هرچه بهتر در دستیابی به اهداف عالی میسر می کند. در این جزوه سعی بر آن است تا ضمن مرور نظرات بزرگان در خصوص مسئولیت های تشکیلاتی و ملاحضات آن، نمونه هایی نیز در این خصوص از زبان ایشان بیان شود.

این جزوه را قرار گاه شهید باقری در ۷۰ صفحه منتشر کرده است.

5

کتاب “نقش تشکل های فرهنگی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی” با تکیه بر مفهوم فعالیت فرهنگی، تکلیف‌مداری، فرصت‌های جبهه‌ی فرهنگی، انقلاب اسلامی از دیدگاه امام خمینی و ….، نقش تشکل‌های فرهنگی را در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بیان  می‌کند. تبیین جایگاه مهم تشکل های فرهنگی و تأثیرات مثبتی که در جامعه برجای می گذارد، امری ضروری و لازم تلقی می گردد. نظر به اهمیت چگونگی فعالیت در این عرصه، در این اثر تلاش شده تا به تبیین نقش تشکل های فرهنگی در پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی بپردازد. این کتاب را موسسه جوانان آستان قدس رضوی در ۸۰ صفحه و با قلم وحید جلیلی منشر کرده است.

برای دریافت پوستر بسته مطالعاتی «چرا تشکیلات» اینجا کلیک کنید.

بسته مطالعاتی چرا تشکیلات