به گزارش خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس، «حامد ملکوتی تبار»، رئیس جدید نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ظهر روز پنجشنبه در نشستی خبری به مناسبت ایام دهه فجر، به بیان آخرین اقدامات انجام شده و همچنین برنامه‌های پیش روی سازمان فرهنگ و تبلیغات اسلامی در عرصه بین‌الملل پرداخت.

وی در ابتدا با اشاره به یاد و خاطره شهدای رایزنی فرهنگی از جمله شهید حجت الاسلام ولمسلمین انصاری و محمد علی رحیمی از مقامات رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در کشورهای لبنان و پاکستان خاطرنشان کرد، رویارویی میان اسلام و دشمنان در سالهای گذشته نه تنها کاهش بلکه افزایش داشته است و ملاک اصلی برای پایان بخشیدن به این درگیرها، دست برداشتن جمهوری اسلامی از اهداف والای خود است.

وی ادامه داد، رقابت در عرصه فرهنگی به موضوع جدی جهان امروز تبدیل یافته و جهان تشنه اقتدار و معنویت فرهنگی است و از این‌رو سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تمام تلاش خود را برای حضور پرقدرت در این عرصه مهم بکار برده است.

ملکوتی با اشاره به تاثیرات پیروزی انقلاب اسلامی همچنین گفت: آنچه در ایران و انقلاب ما بوقوع پیوست، بسیار ارزشمند. است. میراث فرهنگی تاریخ و انقلاب اسلامی ایران و معرفی ظرفیت‌های والای آن، جای کار بسیاری دارد همچنین زبان و ادب فارس که منشا بسیاری از اثار جهان بوده و هست می‌تواند به معرفی بهتر و بیشتر ایران در سطح منطقه و جهان بیانجامید.

رئیس نمایندگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بیش از شصت کشور جهان دارای ارتباطات فرهنگی است و در بیش از هشتاد کشور جهان نمایندگی فعال دارد.

وی گفت: از جمله مهمترین وظایف سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، زمینه سازی برای انعقاد قراردادهای فرهنگی، پیگیری و اجماع قراردادهای فرهنگی، معرفی فرهنگ اسلامی و ایرانی، تبادلات علمی و دانشگاهی و تاسیس و تقویت کرسی زبان و ادبیات فارسی، تجهیز و تاسیس اتاقهای ایران شناسی و رشد و پرورش علاقمندان به زبان فارسی در خارج از کشور می‌باشد.

آسیای مرکزی نیازمند توجه بیشتری از سوی ایران است

ملکوتی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار دفتر منطقه‌ای خبرگزاری فارس در خصوص فعالیت سازمان در کشوری‌های آسیای مرکزی گفت، یکی از اهداف و وظایف انقلاب اسلامی پوشش دادن و هدایت این کشورها به سمت اندیشه‌های ناب اسلامی است.

 وی ادامه داد، آنچه که در صحنه عمل اتفاق افتاده است، کاستی هایی را نشان می‌دهد. حضور نظام سلطه در این منطقه طبیعی است که عرصه را برای رقبا تنگ خواهد کرد اما برخی ضعف‌ها از طرف ما هم اصلا قابل دفاع نیست که از جمله آنها می‌توان به عدم حضور رسانه‌های تاثیرگذار ایرانی اشاره کرد.

ملکوتی گفت: ضعف حضور رسانه در این منطقه تاثیرگذار بوده است آسیای مرکزی منطقه استراتژیک و مهمی است و ما بایستی تمام سعی خود را برای برقراری ارتباط موثر و مفید و بدور از هرگونه چالش و حساسیت دنبال کنیم.

وی با اشاره به تاثیرات نظام سلطه به کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان نیز گفت: کشورهای در آسیای مرکزی هستند که با زبان فارسی صحبت می‌کنند اما نظام سلطه از طریق تهاجم فرهنگی سعی در انحراف آنان داشته و در این خصوص، تاثیرگذاری‌هایی نیز داشته است.

ملکوتی بعنوان راهکار برون رفت از این معظل تاکید کرد، برخی اوقات علیرغم اینکه جمهوری اسلامی تمام تلاش خود را برای معرفی اهداف پلید نظام سلطه به انجام می‌رساند، اما جبهه مقابل تاثیرگذاری خود را داشته و از اینرو، بایستی خودکشورهای هدفت با شناخت دوست از دشمن و همچنین هوشیاری، در برابر هجمه تبلیغاتی آنان مقابله کنند.

افغانستان از جمله اهداف نفوذ فرهنگی دشمن است

ملکوتی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص افغانستان نیز گفت: کشور افغانستان بنابر موقعیت خاص خود، طی سال‌های گذشته مورد هجمه تبلیغاتی دشمن قرار گرفته است و طی سالهای گذشته برنامه‌های بسیاری جهت انحراف مردم این کشور از سوی دشمنان به مورد اجرا گذاشته شده است.

وی با اشاره به برنامه‌های سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در کشور افغانستان ادامه داد، . کشورهای سلطه ممکن است چالشهایی را برای کشورهای منطقه ایجاد کنند و ما باید مراقب باشیم که عرصه را نبازیم. برای رسیدن به اهداف مثبت و اثرگذار هماهنگی‌های خوبی در سطح دو کشور است. این در حالی است که روابط ما در سطح خوبی شکل گرفته است.

ملکوتی گفت: سازمان فرهنگ و تبلیغات اسلامی در شهرهای هرات و جلال آباد، مزار شریف و کابل رایزنی‌های فرهنگی فعالی داشته و همچنین برای مهاجرین در ایران نیز دوره‌های را برگزار می‌کند. در مجموع در حوزه افغانستان از ارمان‌ها فاصله زیادی نداریم اگر چه افق پیش رو باز است و حق ملت مظلوم افغانستان بیش از اینهاست.

وی در پایان نیز تاکید کرد، ما در افغانستان با چالش بزرگی مواجه نیستیم مگر جزئیات و مباحث کم اهمیت.دلیل آن هم مشخص است. به عبارت دیگر، با توجه به سابقه مشترک ۲ ملت، جدا کردن این دو از یکدیگر کار آسانی نیست اما بایستی هر ۲ کشور بیش از گذشته هوشیاری خود را در برابر فتنه‌گری دشمنان افزایش دهند.