به گزارش خبرنگار مهر، نخستین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان پیش از ظهر امروز ۱۴ مهرماه با حضور مسعود سلطانی‌فر رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستائی و مناطق محروم ریاست جمهوری در محل دائمی نمایشگاه‌های  بین‌المللی تهران افتتاح شد.

در این برنامه قرار بود اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور هم حضور داشته باشد اما به دلیل برگزاری جلسه استیضاح وزیر راه و شهرسازی و حضور وی در آن برنامه، افتتاح نمایشگاه توانمندی روستاییان بدون حضور او برگزار شد.

نخستین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان در عرصه اقتصاد مقاومتی در سه بخش استان‌ها، دستگاه‌های ملی و سازمان های مردم نهاد و روستای نمادین برگزار شده است و ۳۱ استان با ۴۲۸ شهرستان با برپایی غرفه های متنوع و مختلف صنایع دستی، بومی و محصولات خود را به نمایش گذاشته اند و هر یک از استانها به معرفی محصولات صنایع دستی و تعاونی ها به معرفی فعالیت‌های اقتصادی خود در زمینه کارآفرینی برای روستاییان پرداخته اند.

همچنین علاوه‌بر نمایش تصاویر روستاهای هدف گردشگری و جاذبه های فرهنگی روستائیان استان، اقلام تبلیغاتی و بروشور جاذبه های گردشگری استان، سوغاتی و تولیدات صنایع دستی و محلی روستائیان استان از جمله گلیم، ورنی، حلوا سیاه، عسل و تولیدات کشاورزی توزیع و به نمایش گذاشته شده است.  این نمایشگاه تا روز ۱۷ مهر ادامه دارد.

در حاشیه این نمایشگاه، کارگاه‌های آموزشی اولین نمایشگاه توانمندی‌های روستاییان در روز سه‌شنبه با موضوع تراش سنگ‌های قیمت و نیمه قیمتی و معرفی بازارهای هدف از ساعت ۱۶ تا ۱۷ برگزار می شود همچنین کارگاه مربوط به توانمند سازی جوامع محلی در حوزه گردشگری نیز روز پنجشنبه ۱۶ مهر ماه از ساعت ۱۴ آغاز می شود در این روز جواهرسازی مهره‌ای و شناسایی بازار نیز  در قالب کارگاهی آموزش داده خواهد شد. بازاریابی و برند سازی قالی و گلیم کارگاه دیگری  است که در روز جمعه ۱۷ مهر ماه از ساعت ۱۷ برگزار می شود.