۱٫ آینه در کربلاست

76237_156

نویسنده: محمد رضا سنگری

انتشارات: قدیانی

آینه در کربلاست از دقیق‌ترین و جزئی‌پردازانه‌ترین تاریخ نوشته‌های عاشورا است که نویسنده در آن با استفاده از منابع دست اول و مورد وثوق علمای تاریخ شیعه، تحلیل جامعی از حادثه کربلا ارائه می‌دهد و در عین بهره‌گیری از منابع کهن، از متون و منابع جدید نیز غافل نبوده و از آن‌ها بهره گرفته است.

«جزئیات حوادث»، «اسامی افراد تاثیرگذار در حادثه»، «نقشه راه کاروان امام حسین(ع) از مکه به نینوا»، «شخصیت پردازی شهدای کربلا»، «گفت وگو و رجزهایی که شهدا در لحظات پیکار با افراد دشمن داشته‌اند» و «نحوه به شهادت رسیدن تمامی شهدا و بعد، اسارت بازماندگان کربلا از کوفه و شام و در نهایت رسیدن آنها به مدینه»، موضوعاتی است که دکتر سنگری به صورت جزئی و دقیق در این کتاب به آنها پرداخته است.همچنین نکته‌های بسیار و اطلاعات تازه‌ای در این اثر وجود دارد که محصول سال‌ها جستجو و تکاپوی نویسنده و عمری پژوهش و تحقیق پیرامون حادثه‌ عبرت‌آموز کربلاست.

—————————-

۲٫ یاران شیدای حسین بن علی (علیه السلام)

7688796

نویسنده : حجه الاسلام مرتضی آقاتهرانی

انتشارات: نشر عماد

این کتاب تلاشی است در بیان حالات و روحیات یاران امام حسین و در آن از اسناد دست اول بهره گرفته شده‌است و مباحث بیشتر به صورت تاریخی بیان شده و نام یاران امام حسین بر اساس زمان شهادتشان رتبه‌بندی شده‌است.

نویسنده به دلیل اینکه در نوشته‌ها کمتر عبرت‌آموزی دیده می‌شود، در هر قسمت، بخشی را مزین به عبرتها کرده است؛ همچنین برای پرهیز از تکرار ملال‌آور، گاه تلفیقی از چند خبر را در خبری آورده است اما هیچگاه خبری، بی‌سند نیامده است تا برای اهل مطالعه امکان مراجعه به متن اصلی وجود داشته باشد.کتاب از عبارات عربی خالی است مگر عباراتی که مهم بوده و یا انتسابی به معصومین علیهم‌السلام داشته است؛ همچنین در ترجمه‌ی عبارات عربی تلاش شده تا ترجمه‌ها به متن نزدیک و گویا باشد.پیش از این کتاب، درباره یاران امام حسین در خلال مقاتل و تواریخ سخن گفته شده‌است مانند کتاب ابصار‌العین، فرسان‌الهیجاء و مقتل‌الحسین اما در این کتاب تلاش شده تا حد امکان تقدیم و تاخیر یاران بر حسب تقدیم و تاخیر شهادت گردآوری و به تحلیل جزیی و معرفی بیشتر یاران پرداخته شود تا در سرمشق‌گیری تاثیر بیشتری داشته باشد.

—————————–

۳٫ سخنان امام حسین (علیه السلام) از مدینه تا  کربلا

1750638_338

نویسنده: محمد صادق نجمی

انتشارات: موسسه تحقیقات و نشر معارف اهل البیت (علیه السلام)

کتاب حاضر با واکاوی ابعاد گوناگون واقعه عاشورا و فلسفه نهضت حضرت حسین درصدد است که حقیقت تاریخی این واقعه را با استناد به سخنان امام حسین(ع) بیان کند. در این کتاب نگارنده کوشیده است متن سخنان امام حسین (ع) را از آغاز حرکت از مدینه تا هنگام شهادت، به ترتیبی که آن حضرت در مناسبت‌های مختلف ایراد کرده، برگرفته از منابع مختلف، ثبت نماید . علاوه بر متن عربی سخنان امام حسین (ع)، توضیح لغات، ترجمه و شرح متن سخنرانی درج گردیده است.از ویژگی های این اثر تبیین وجوه گوناگون نهضت، حوادث و جریانها و چهره های حق و باطل و بیان دقیق فرمایشات ان حضرت از مدینه تا کربلا و بررسی برخی از موارد مبهم تاریخی است که از منابع دست اول تاریخی و متقن گردآوری شده اند.کتاب سخنان حسین بن علی(ع) از مدینه تا کربلا تا کنون به زبانهای اردو ، ترکی استامبولی و روسی ترجمه شده است.

———————————–

۴٫ عاشورا شناسی

f96a1711f16fd8821

نویسنده: جمعی از محققین

انتشارات: زمزم هدایت

این کتاب که به همت پژوهشکده تحقیقات اسلامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به معرض چاپ رسیده است، در حقیقت گردآوری است از مجموعه بهترین مطالب و مقالات مرتبط با حادثه کربلا.

تنوع موضوعی که در مقالات این مجموعه ارائه شده است، باعث می شود که خواننده در این اثر با گستره متفاوتی از واقعه عاشورا روبرو شود، اشاره به جایگاه حضرت امام حسین علیه السلام درآیات و روایات، بررسی عبرت های عاشورا، پاسخ به شبهاتی پیرامون واقعه کربلا و ارائه فهرستی از کتابشناسی های موجود در حوزه عاشورا پژوهی همه و همه باعث شده است که جامعیت نسبی در این اثر بدست آید.

ارائه مطالب از بزرگان و خبرگان حوزه های متفاوت همچون امام خمینی (رحمه الله)، مقام معظم رهبری، استاد جلال الدین همایی، استاد شهید مرتضی مطهری و علامه مصباح یزدی و دیگر اساتید بنام حوزه و دانشگاه در حقیقت تلاشی است برای ارائه محتوای متقن و عاری از هرگونه انحراف و خطا، امید است که با مطالعه این اثر بتوان زوایای جدیدی از نهضت عظیم حسینی را درک نمود.

———————————–

۵٫ نگاهی نو به جریان عاشورا

B477

نویسنده: گروهی از پژوهشگران پژوهشکده تاریخ و سیره اهل بیت (علیهم السلام)

انتشارات: بوستان کتاب

در این کتاب، با بهره‌گیری از مجموعه مقالاتی در خصوص عاشورا و امام حسین(ع)، تلاش شده زوایایی از تاریخ زندگی امام حسین(ع) بررسی شود.در مقالات این مجموعه ۳ موضوع اساسی مورد بحث واقع شده است: شخصیت امام حسین(ع) و واقعه عاشورا، اصحاب و یاران سیدالشهدا و بناهای مقدس منتسب به آن حضرت.

در مقاله “رازهای ماندگاری عاشورا”، نویسنده کوشیده است نشان دهد چه علل و عواملی در ماندگاری نام و یاد عاشورا مؤثر بوده‌اند و چرا از میان رویدادهای صدر اسلام و ادوار بعدی این واقعه تبلور و تجلی بیشتری یافته است.

مقاله “امام حسین(ع) و صلح امام حسن(ع)” در پی آن است تا بیان کند آن حضرت پیش از امامت از چه جایگاهی برخوردار بوده است.

مقاله “جوانان و نوجوانان در کربلا” نقش‌آفرینی جوانان و نوجوانان را در صحرای کربلا تصویر کرده و نشان داده است که جمع اندک یاران امام(ع) متشکل از طیف‌های مختلف بوده است.

۶٫ حماسه حسینی

hamase-hoseini001-

نویسنده: شهید مرتی مطهری (ره)

انتشارات: صدرا

حماسه حسینی مجموعه ای است مشتمل بر کلیه سخنرانی‌ها و یادداشت های استاد شهید آیت اللّه مرتضی مطهری درباره حادثه کربلا. جلد اول این مجموعه شامل هفت فصل است. فصل اول با عنوان «حماسه حسینی»، مجموعه سه سخنرانی استاد شهید می‌باشد که تحت همین عنوان ایراد شده است. فصل دوم را سخنرانی های استاد تحت عنوان «تحریفات در واقعه تاریخی کربلا» تشکیل می‌دهد.

«ماهیت قیام حسینی» عنوان فصل سوم این کتاب و فصل چهارم را پیرامون «تحلیل واقعه عاشورا» تشکیل می‌دهد. «شعارهای عاشورا» عنوان فصل پنجم و فصل ششم شامل هفت سخنرانی استاد شهید تحت عنوان «عنصر امر به معروف و نهی از منکر در نهضت حسینی» عنصر تبلیغ در نهضت حسینی» فصل هفتم این کتاب است.

جلد دوم مجموعه «حماسه حسینی» شامل نوشته‌ها و یادداشت های استاد شهید آیت اللّه مرتضی مطهری در این باب است. این مطالب از نظر اجمال و تفصیل متفاوت می‌باشند، به طوری که برخی از آن‌ها به صورت یک مقاله است و برخی دیگر چند سطری بیش نیست و در موارد اندکی، مطلب با اشاره بیان شده است.

——————————

۷٫ تأملی در نهضت عاشورا

1833868_758

نویسنده: دکتر رسول جعفریان

انتشارات: علم

نویسنده در این کتاب خواسته به مسائلی که در زمینه عاشورا مطرح است به صورت جامع و گذرا به تمامی آنها بپردازد و با احاطه‌ای که در این زمینه دارد توانسته کتابی مختصر و جامع را پدید آورد که خواننده با مطالعه آن نسبت به تمامی ابعاد عاشورا اطلاع پیدا کند. آن چیزی که نویسنده در این کتاب به دنبال آن است ارائه گزارشی صحیح و مستند از واقعه عاشورا و اربعین حضرت و بررسی حکمت و آثار قیام و شهادت حضرت می‌باشد که ناگزیر برای این هدف به بررسی منابع دسته اول عاشورا و تحریفاتی که در این زمینه اتفاق افتاده بصورت مختصر پرداخته است.

——————————

۸٫ امام حسین شهید فرهنگ پیشرو انسانیت

114976

نویسنده: علامه محمد تقی جعفری

انتشارات: به نشر

به عقیدۀ کارشناسان و صاحب نظران‌ِ واقعۀ عاشورا، این کتاب را می‌توان در ردیف یکی از بهترین کتبی به‌شمار آورد که دربارۀ حادثۀ کربلا و شخصیت امام حسین(ع) منتشر شده است‌. کالبد شکافی‌ِ تاریخ نگاری امام حسین(ع) و تمرکز در سیر انسانی‌ِ حرکت عظیم‌ِ اباعبدالله(ع) از نگاه جامعه‌شناسی‌، تکلیف گرایی‌، حقوق بشر، زیبایی‌شناسی‌، تعهدگرایی و … گفتمان‌های جدیدی را سبب شده که به قلم استاد جعفری آغاز و پس از رحلت‌، در ادامه با تدوین سخنرانی‌های ایشان (کتاب دوم‌) تکمیل شده است.

—————————-

۹٫ دمع السجوم

Nafas

نویسنده: حاج شیخ عباس قمی | علامه شعرانی

انتشارات: هجرت

دمع السجوم کتابی است در مقتل حضرت اباعبدالله علیه السلام به عربی. این کتاب را مؤلف محترم آن در مصیبت حضرت سیدالشهداء نوشته و از بهترین و معتبرترین مقاتلی است که تاکنون به رشته تحریر درآمده است. کتاب از ولادت حضرت شروع شده، سپس در مناقب حضرت و آنگاه تمام وقایع بیعت تا مرحله شهادت حضرت از اول تا به آخر را شرح می‌دهد. کتاب را عالم بزرگوار “حاج میرزاابوالحسن شعرانی” از علمای بزرگ ترجمه نموده و با پاورقی‌ها و گاهی اضافاتی که در بعضی قسمت‌ها نموده، ارزش و اعتبار بیشتری به کتاب داده است.

—————————-

۱۰٫ عاشورا شناسی

114007

نویسنده: محمد اسفندیاری

انتشارات: صحیفه خرد

کتاب عاشوراشناسی، عهده‌دار هدف‌شناسی از قیام امام حسین(ع) است و در سه بخش کلی تدوین شده است.

بخش اول کتاب عاشوراشناسی، پژوهشی درباره امام حسین(ع) به هدف‌شناسی امام حسین(ع) اختصاص یافته است. در قسمتی از این بخش می‌خوانیم: این کتاب عهده‌دار هدف شناسی از قیام امام حسین(ع) است، با اینکه تاکنون هزاران کتاب به عربی و فارسی درباره آن حضرت نوشته شده این موضوع کمتر در کانون توجه بوده و حدود پنج کتاب مستقل درباره هدف امام حسین(ع) فراهم آمده است».

بخش دوم این کتاب با عنوان «کوفه، انتخاب درست امام حسین(ع)» اشاره به سفر امام به کوفه دارد. در قسمتی از این بخش آمده است:«خواهیم گفت که کوفه تنها پایگاه شیعه در عصر امام بود و آن حضرت را چاره‌ای جز رفتن به کوفه نبود».

بخش پایانی این کتاب به دیدگاه گذشتگان اختصاص یافته است؛ در این بخش از کتاب به هدف امام حسین(ع) از دیدگاه مشایخ بزرگ شیعه پرداخته است؛ در این بخش متن و ترجمه گفتار پنج تن از اعلام مذهب تشیع از قرن چهارم تا ششم آمده است.

—————————–

۱۱٫ شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی

44420

نویسنده: آیه الله جوادی آملی

انتشارات: اسراء

اندیشه بلند سالار شهیدان حضرت حسین بن علی (علیه السلام) که در قیام با شکوهش متبلور گشت، نمادها و ظهورات مختلفی دارد. از چهره های باطن نهضت حسینی تفکر عقلی و عقلانیت نهفته در آن است. استاد معظم حضرت آیت الله جوادی آملی از این منظر، نهضت حسینی را مورد تحلیل و بررسی قرار داده اند تا چهره باطنی نهضت که عقل و عقلانیت اصیل و مستحکم و تثبیت شده با مصباح وحی است، وضوح بیشتری یابد.

این کتاب مشتمل بر دو بخش است:

بخش اول: کلیات، که در فصل نخست به تبیین سیره امام حسین علیه السلام اشاره شده است و در فصل دوم به پیام نهضت آن حضرت پرداخته شده است.

بخش دوم: اثر نهضت حسینی که از شش فصل، شکوفایی عقل، رهبران الهی شکوفاگران عقل، اقدامات مخالفان شکوفایی عقل، قیام حسینی برای شکوفایی عقل، اثر قیام حسینی در شکوفایی عقل و تداوم اثر قیام حسینی برای شکوفایی عقل تشکیل شده است.

—————————–

۱۲٫ حماسه عرفان

TITR-HAMASE

نویسنده: آیه الله جوادی آملی

انتشارات: اسراء

در کتاب “حماسه و عرفان“، اصول و بنیانهایی از این دو فضیلت انسانی، شناسایی شده تا با تبیین جایگاه هر یک، زنگارهای باطلی که موجب دور نگهداشتن یکی از دیگری است زدوده شده و اتحاد و ائتلاف این دو و اینکه هریک مکمل دیگری است، با بیان سیره عملی و علمی شاخصه های معصوم عالم اسلام یعنی امامان بزرگوار علیم السلام ترسیم شده است.

این مجموعه هماهنگ، بیانات مولف حکیم حضرت آیه الله جوادی آملی (دامت برکاته) است که در محرم سال ۱۴۱۱ ه.ق در سطح عموم، ایراد شده و با تنظیم و ویرایش جناب حجه الاسلام حسین رضوانی توسط مرکز فرهنگی نشر رجاء در سال ۱۳۷۲ به چاپ رسیده است. لیکن بمنظور استفاده کامل تر و ماندگاری و تثبیت بیشتر مطالب ارزشمند آن در ذهن خواننده، با حفظ همه اصول، مطالب و نکات زنده آن به ساختاری بدیع بازسازی شد و سپس در پاییز سال ۱۳۷۷ تمامی کتاب مجددا از نظر شریف حضرت استاد گذشته و آنچه که در نظام و کیفیت کاری این وزین علمی لازم بود به قلم حضرت ایشان تصحیح و تایید شده است.