مجموعه صوتی «بانوی مسلمان ایرانی» شامل ۹ پادکست با موضوع زن و مسئله حجاب است که توسط پایگاه پژوهشی تحلیلی راهبردی و به مناسبت دهه کرامت منتشر می شود. این پادکست ها حاصل پژوهشی موضوعی حول محور مسئله زن در کلام مقام معظم رهبری است. تا روز ولادت پربرکت امام رضا علیه السلام این مجموعه پادکست به صورت روزانه منتشر خواهد شد.

ghesmat1 ghesmat2 ghesmat3  ghesmat4 ghesmat5  ghesmat6  ghesmat7  ghesmat8 ghesmat9

 

قسمت اول | حجاب

مسأله‏ ى حجاب‏، به معناى منزوى کردن زن نیست. اگر کسى چنین برداشتى از حجاب‏ داشته باشد، برداشتش کاملًا غلط و انحرافى است. تبلیغ نکنند که با حفظ حجاب‏، با حفظ عفت، با خانه‏ دارى و با تربیت فرزند، انسان نمى‏ تواند کسب علم کند. ما امروز بحمد اللّه چقدر زنان دانشمند و عالم در رشته‏ هاى مختلف در جامعه‏ مان داریم: دانشجویان کوشا و بااستعداد و باارزش، فارغ‏ التحصیلان سطح بالا، پزشکان ممتاز و طراز بالا. امروز در جمهورى اسلامى رشته‏ هاى گوناگون علمى در اختیار خانم هاست؛ زن هایى که عفاف و عصمتشان را هم حفظ کردند، طهارت زنانه را هم حفظ کردند، حجاب‏ را هم به شکل کامل حفظ کردند، به تربیت فرزند هم به شیوه‏ ى اسلامى مى‏ رسند، شوهردارى را نیز همان‏طورى که اسلام گفته است انجام مى ‏دهند، فعالیت علمى و سیاسى هم مى ‏کنند.

+متن کامل قسمت اول

دریافت قسمت اول | حجاب

قسمت دوم | تکریم زن

امروز در دنیا کاری کرده‌اند که یکی از مهمترین وظائف زن – اگر نگوئیم مهمترین وظائف – این است که جلوه‌گری کند، زیبائی‌های خودش را در معرض التذاذ مردان قرار دهد؛ این شده خصوصیت حتمی و لازم زن! متأسفانه الان در دنیا اینجور شده. در رسمی‌ترین مجالس – مجالس سیاسی، مجالس گوناگون – مردها باید با شلوار بلند بیایند، باید با لباس پوشیده بیایند، اما زنها هرچه برهنه‌تر و عریانتر بیایند، اشکالی ندارد! این عادی است؟ این طبیعی است؟ این یک حرکت بر طبق طبیعت است؟ آنها این کار را کردند. زن باید خودش را در معرض دید مرد قرار دهد، برای اینکه مایه‌ی التذاذ مرد شود! ظلمی از این بالاتر؟ اسم این را گذاشته‌اند آزادی! نچه را که ما براى زن عرضه مى‏ کنیم، چیزى است که هیچ انسان اندیشمند باانصافى نمى ‏تواند منکر شود که «این براى زن خوب است.» ما زن را به عفت، به عصمت، به حجاب‏، به عدم اختلاط و آمیزش بى ‏حد و مرز میان زن و مرد، به حفظ کرامت انسانى، به آرایش نکردن در مقابل مرد بیگانه براى آنکه چشم او لذت نبرد دعوت مى ‏کنیم. این بد است؟ این کرامت زن مسلمان است.

+متن کامل قسمت دوم

دریافت قسمت دوم| تکریم زن

قسمت سوم | آزادی

جمهورى اسلامى، در مقابل این مفاسد ایستاد و از اول اعلام کرد که به روابط بى ‏بندوبار زن و مرد معتقد نیست؛ معتقد به وجود حجاب و روابط اسلامى میان زن و مرد است، و بر این مسئله هم پافشارى کرد. به نظر بعضی ها، این یک مسأله‏ ى فرعى و جزیى است؛ در حالى که اشتباه مى‏ کنند، این مسأله‏ى بسیار مهمى است.

در مکتب اسلام، حفاظ و حجابى بین زن و مرد وجود دارد. این به معناى آن نیست که زنان، عالم جداگانه ‏یى غیر از عالم مردان دارند؛ نه، زنان و مردان در جامعه و در محیط کار، باهم زندگى مى‏کنند؛ همه جا باهم سروکار دارند؛ مشکلات اجتماعى را باهم حل مى‏کنند؛ جنگ را باهم اداره مى‏کنند و کردند؛ خانواده‏ را باهم اداره مى‏کنند و فرزندان را پرورش مى‏دهند؛ اما آن حفاظ و حجاب‏ در بیرون از محیط خانه و خانواده حتماً حفظ مى‏شود. این، آن نکته‏ ى اصلى در الگوسازى اسلامى است. اگر این نکته رعایت نشود، همان ابتذالى که امروز غرب دچار آن است، پیش مى‏ آید.

+متن کامل قسمت سوم

دریافت قسمت سوم | آزادی

قسمت چهارم | تعظیم زن

زنان مى‏ توانند تحصیلات عالیه کنند. بعضیها خیال مى‏کنند که دختران نباید تحصیل کنند. این، اشتباه و خطاست. دختران باید در رشته‏هایى که براى آن‏ها مفید است و به آن علاقه و شوق دارند، تحصیل کنند. جامعه، به تحصیلات دختران هم نیازمند است؛ همچنان که به تحصیلات پسران نیازمند است. البته محیط تحصیل باید سالم باشد؛ هم براى پسر و هم براى دختر. دانشگاه باید براى فرزندان مردم امنیت داشته باشد؛ چه دختر و چه پسر. کوچه و خیابان باید از لحاظ ناموسى و اخلاقى امنیت داشته باشد؛ چه براى دختران و چه براى پسران؛ فرق نمى‏کند. در صورتى که این امنیت حاصل شود، آن وقت در محیط امن، در کوچه و بازار امن، در دانشگاه امن، در دبیرستان امن که امنیت اخلاقى و فکرى تأمین شده است- و مسئولان و پدران و مادران باید آن را تأمین کنند- دختر مسلمان، پسر مسلمان، مرد مسلمان، زن مسلمان مى‏توانند فعّالیت خودشان را بکنند.براى اینکه آن اختلاطى که قبلًا گفتم، پیش نیاید و حدود اخلاقى حفظ شود، اسلام براى زن‏ حجاب‏ را معیّن کرده است. خودِ این حجاب‏، یکى از وسایل امنیت‏ است. با حجاب‏ زنِ‏ مسلمان، هم خود زنِ‏ مسلمان امنیت‏ پیدا مى‏کند و هم مردان مسلمان امنیت‏ پیدا مى‏کنند.

+متن کامل قسمت چهارم

دریافت قسمت چهارم | تعظیم زن

قسمت پنجم | زنان متدین، پیشروان انقلاب

امام (رضوان الله علیه) در یک بیانی خطاب به زنها میفرمودند: اینکه شما قبول کردید روز ولادت فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) روز زن باشد، این برای شما مسئولیت و تکلیف به وجود می‌آورد. روز شما، روز زن، روز مادر، روز فاطمه‌ی زهرا (سلام الله علیها) است؛ معنای این چیست؟ این یک حرکت نمادین است؛ این کار، سمبلیک است. معنایش این است که زن باید در این صراط حرکت کند؛ عظمت و جلالت و علوّ مقام و مقدار برای زنان در این راه است؛ راهی که در آن تقوا هست، عفاف هست، دانش هست، نطق هست، ایستادگی در میدانهای گوناگونِ محتاج ایستادگی هست، تربیت فرزند هست، زندگی خانوادگی هست؛ همه‌ی زینتها و فضیلتهای معنوی در آن هست؛ زنان باید در این جهت حرکت کنند.

آن روز که زنان ایران وارد فعالیت اجتماعى شدند و کشور را با دو دست تواناى خود بلند کردند و مردان این کشور را به دنبال خودشان به میدانهاى مبارزه کشاندند، با همان چادر به میدانها آمدند. چادر چه تأثیر منفى‏ اى دارد؟! لباس چه تأثیرى دارد در اینکه مانع شود از فعالیت یک زن یا یک مرد؟!

+ متن کامل قسمت پنجم

دریافت قسمت پنجم | زنان متدین، پیشروان انقلاب

قسمت ششم | التذاذ از زن، گفتمان غرب

گفتمان غرب در مورد زن، یک گفتمان کاملاً حساب‌شده‌ی سیاسی است؛ یعنی آن روزی که این فکر و این گفتمان درباره‌ی زن، در غرب آغاز به کار کرد و شروع کرد، یک محاسبه‌ی دقیقی پشت این وجود داشت.

گفتمان غربی در مورد زن اجزاء گوناگونی دارد، لکن دو جزء در آن برجسته است: یکی مردواره کردن زن، یعنی زن را متشبّه به مرد قرار دادن، این یک بخش مهمّ از این گفتمان است؛ یک بخش دیگر هم زن را وسیله‌ی راحتی برای التذاذ جنسی مرد قرار دادن، حالا التذاذ چشمی یا مراحل بدتر و بعدتر از التذاذ چشمی، این هم یک بخش دیگر از گفتمان غربی است در مورد زن.

+متن کامل قسمت ششم

دریافت قسمت ششم | التذاذ از زن، گفتمان غرب

قسمت هفتم | تهاجم به گفتمان غرب

من یک وقتی گفتم؛ از من سؤال کردند که شما در مقابل آنچه که غربی‌ها درباره‌ی مسئله‌ی زن در کشور میگویند، چه دفاعی دارید؟ من گفتم: ما دفاع نداریم، ما هجوم داریم! ما در مسئله‌ی زن، از غرب طلبگاریم؛ ما مدعی غربیم؛ آنها هستند که دارند به زن ظلم میکنند، زن را تحقیر میکنند، جایگاه زن را پائین می‌آورند؛ به اسم آزادی، به اسم اشتغال، به اسم مسئولیت دادن، آنها را مورد فشارهای روحی، روانی، عاطفی و اهانت شخصیتی و شأنی قرار میدهند؛ آنها باید جواب بدهند. جمهوری اسلامی در این زمینه یک مسئولیتی دارد. جمهوری اسلامی در مسئله‌ی زن باید به طور صریح و بدون هیچ مجامله، حرف خودش را – که عمدتاً اعتراض به نگاه غربی و این نامعادله‌ی ظالمانه‌ی غربی است – بگوید. با این نگاه، آن وقت مسئله‌ی حجاب، مسئله‌ی نوع ارتباط زن و مرد، همه معنا پیدا میکند. این یک مسئله است.

+ متن کامل قسمت هفتم

دریافت قسمت هفتم | تهاجم به گفتمان غرب

قسمت هشتم | تحقیر زن، گفتمان غرب

عظمت زن آن است که بتواند حجب و حیا و عفاف زنانه را که خدا در جبلّت زن ودیعه نهاده است، حفظ کند؛ این را بیامیزد با عزت مؤمنانه؛ این را بیامیزد با احساس تکلیف و وظیفه؛ آن لطافت را در جای خود به کار ببرد،آن تیزی و بُرندگی ایمان را هم در جای خود به کار ببرد. این ترکیب ظریف فقط مال زنهاست؛ این آمیزه‌ی ظریف لطافت و  بُرندگی، مخصوص زنهاست؛ این امتیازی است که خدای متعال به زن داده است؛

دنیای فاسد غرب خواستند بروز زن را، شخصیت زن را در روشهای غلط و انحرافی که همراه با تحقیر جنس زن است، به زور به ذهن دنیا فرو کنند: زن برای اینکه شخصیت خودش را نشان بدهد، بایستی برای مردان چشم‌نواز باشد. این شد شخصیت برای یک زن؟! بایستی حجاب و عفاف را کنار بگذارد، جلوه‌گری کند تا مردها خوششان بیاید.

+متن کامل قسمت هشتم

دریافت قسمت هشتم | تحقیر زن، گفتمان غرب

قسمت نهم | ارزش حقیقی زن

دنیای فاسد غرب، خواستند بروز زن را، شخصیت زن را در روشهای غلط، انحرافی ای که همرا ه با تحقیر جنس زن است به  دنیا بباورانند. به زور به ذهن دنیا فرو کنند زن برای این که شخصیت خودش را نشان دهد بایستی برای مردان چشم نواز باشد؛ این شد شخصیت برای زن؟! بایستی حجاب و عفاف را بگذارد کنار، جلوه گری کند تا مردها خوششان بیاید؛  این تعظیم زن است یا تحقیر زن؟! این را به عنوان تجلیل از زن علم کرد این غرب مست دیوانه از همه جا بی خبر تحت تأثیر دستهای صهیونیستی، یک عده هم باور کردند.

+متن کامل قسمت نهم

دریافت قسمت نهم | ارزش حقیقی زن