واقعاً یک «تحوّل» لازم است؛ تحوّل احتیاج دارد به این‌که ما وضع کشور را بدانیم، نیازهاى آینده را بدانیم. بـر اساس ایـن‌ها باید افـراد صاحب‌فکـر و به اصطــلاح «راهبـردنگران فـرهنگى» -به تعبیر رایج، استـراتژیست‌هاى فرهنگى- بنشینند و راه‌حل‌هاى اساسى پیدا کنند.

رهبر معظم انقلاب در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی؛ ۲۳/۰۳/۱۳۹۰

 

فرایند توزیع و نشر یکی از نقاط ضعف جدی در عرصه­ ی فرهنگی انقلاب اسلامی، به ویژه در حوزه اندیشه‌ای می­باشد. به همین منظور، پایگاه پژوهشی تحلیلی راهبردی با هدف تولید و انتشار محتوای راهبردی درقالب‌های رسانه‌ای متفاوت و از سال ۱۳۹۱ آغاز به کار کرد.

بر اساس نظام مسائل تدوین‌شده در کارگروه مسأله‌شناسی، مسائل در قالب پرونده‌هایی تعریف شده و بر اساس یک فرآیند مشخص پژوهشی آغاز می‌گردد. این پرونده‌ها، با عنوان “درآمدی بر فرهنگ” در دو سطح تعریف می‌شوند:

موضوعات تخصصی حوزه فرهنگ: مسائلی که به صورت تخصصی در حوزه فرهنگ مطرح می‌شوند، و به دنبال طراحی الگوی نگاه راهبردی به عرصه فرهنگ می­باشند. پرونده‌هایی از قبیل: پیوست فرهنگی، فقه فرهنگ، اقتصاد فرهنگ، دیپلماسی فرهنگی، سیاست‌گذاری فرهنگی و…

موضوعات عام حوزه فرهنگ: مسائلی که به صورت عام در حوزه فرهنگ مطرح می‌شوند و بیشتر ناظر به مسائل روز می‌باشند. پرونده‌های از قبیل: تشکیلات و کار جمعی، جمعیت، مد اسلامی-ایرانی، فضای مجازی، ما و غرب، نظام‌سازی و…

خروجی این پژوهش ها در پایگاه پژوهشی تحلیلی راهبردی منتشر می شوند.

در کنار روند انتشار محتوای پرونده ها، پایگاه راهبردی در زمینه های زیر نیز فعالیت می نماید:

 مسأله‌شناسی:اولین گام در راستای فعالیت در حوزه فرهنگ انقلاب اسلامی، با توجه به محدودیت‌های موجود، “مسأله‌شناسی”، “نیازسنجی پژوهشی” و “اولویت‌بخشی” به مسائل است. این کارگروه وظایف زیر را دنبال می‌کند:

 • تدوین نظام مسائل فرهنگی: مسائل و نیازهای واقعی انقلاب اسلامی در حوزه فرهنگ به دو صورت «رشته‌محور» و «موضوع‌محور» و در سه سطح مخاطب ملی، سازمانی و تشکیلاتی و فردی تدوین خواهد شد.
 • بسط گفتمانی مسأله‌شناسی و نیازسنجی پژوهشی: ترویج این ایده که باید پژوهش‌ها ناظر به مسائل واقعی کشور و انقلاب اسلامی در نظر گرفته شود و دانشجو در طول فرایند تحصیل خود به دنبال راه‌حل برای مسائل واقعی کشور باشد.
 • هدایت پایان‌نامه‌ها و پژوهش‌های دانشگاهی: پس از تدوین نظام مسائل، مجموعه­ای از مسائل و نیازها در حوزه‌های مختلف علمی تهیه خواهد شد و در اختیار پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی قرار خواهد گرفت.

طراحی سیرهای مطالعاتی: ازجمله دغدغه‌های جدی و توصیه‌های مؤکد و مکرر رهبر معظم انقلاب، امر به ترویج فرهنگ مطالعه، کتاب و کتاب‌خوانی است. علاوه بر معضل عادت کتاب‌نخوانی در کشور، یکی از مشکلات جدی کسانی که اهل مطالعه‌اند، غیر هدفمند بودن این مطالعات می­باشد. به عبارت بهتر، در عصر انفجار اطلاعات در بسیاری از موارد افراد نمی‌دانند که چه باید بخوانند. برای حل این مسأله کارگروه سیرهای مطالعاتی تشکیل شد که در دو ساحت فعالیت می­کند:

 • موضوع‌‌محور: در حوزه‌های موضوعی مشخص، به اساتید صاحب‌نظر مراجعه شده و سیر مطالعاتی پیشنهادی ایشان برای مطالعه در این حوزه استخراج می­شود.
 • شخصیت‌محور: برای مطالعه آثار شخصیت‌هایی که آثارشان به واسطه تفکر برجسته و خاص‌شان قابل استفاده است نیز سیرهایی مشخص تدوین می شود. همچون: علامه عسگری (ره)، امام موسی صدر، شهید آوینیو…

منبع‌شناسی تخصصی: از دیگر وظایف این کارگروه، تدوین منبع‌شناسی موضوعی است، به این صورت که تمامی کتب تألیف شده در یک حوزه خاص احصاء و دسته‌بندی می‌شود.

محصولاتی که در این کارگروه تدوین شده است عبارتند از:

  • کتاب مسیر (مجموعه سیرهای مطالعاتی): ۳۰ سیر مطالعاتی موضوع‌محور و شخصیت‌محور (چاپ ۱۳۹۲)
  • کتاب مسیر آمریکا (منبع‌شناسی آمریکاشناسی، مرحله چاپ ): به سه زبان فارسی، انگلیسی و عربی
  • کتاب مسیر ۲ (مجموعه سیرهای مطالعاتی، در مرحله آماده سازی): سیرهایی مطالعاتی با موضوعاتی همچون: عاشوراپژوهی، اقتصاد، مدیریت فرهنگی و…

 

نشانی : تهران، خیابان کریم‌خان، خیابان نجات اللهی، خیابان لباف، پلاک ۶، واحد ۳

location

شماره تماس: ۶۶۷۵۸۱۳۴-۰۲۱       

رایانامه: Rahbordy.ir@gmail.com

مدیر مسئول: سید احمد موسوی صمدی

اعضای پایگاه: علی زرودی، حسین سینجلی، مصطفی موسی پسندی، علی اقتدار، مهدی کاشفی فرد